Fotovolotaika je přeměna světla na elektrickou energii. Prapůvod slova pochází ze dvou řeckých slov „foto“ - světlo a „volt“ - jednotka elektrického napětí. Historie sahá až do roku 1839, kdy za objevem stál francouzský fyzik Alexandre Edmond Becquerel. Trvalo více než 100 let do výroby prvního solárního článku v Bell laboratořích. Účinnost tehdejších solárních panelů se nedá srovnávat s účinností dnešních, které dosahují až 17%. V laboratorních podmínkách jsou dosahovány hodnoty u monokrystalických článků až 24%.
Principem je přeměna dopadajícího slunečního záření v elektrickou energii. K tomu dochází v fotovoltaických článcích, které dělíme na tyto základní druhy:
Základem je napařovaná křemíková vrstva. Účinnost těchto článku se pohybuje v rozmezí 4 až 8%. Tyto typy článků jsou nejlevnější a jsou využívány v místech, kde není omezení prostorem.
Základem je křemíková podložka. Články se skládají z většího počtu menších polykrystalů. Účinnost se pohybuje v rozmezí 10 až 14%. Jejich výroba je levnější a rychlejší než monokrystalických.
Základem je podobně jako u polykrastalických článků křemíková podložka. Krystaly jsou větší než 10 cm a vyrábí se tažením roztaveného křemíku ve formě tyčí o průměru až 300 mm. Ty se poté rozřežou na tenké plátky (podložky). Účinnost těchto článků se pohybuje v rozmezí 13 až 17%.
Solární panely jsou složeny z výše popsaných typů článků. Panel tvoří matice článků, které jsou spojeny letovanými spoji. Články chrání ze spodu pevná deska (TEDLAR) a z vrchu tvrzené leštěné sklo. Svým zpracováním jsou schopny odolat i nestandardním klimatickým podmínkám jako je například krupobití. Na trhu je mnoho výrobců solárních panelů. V principu se panely liší rozměry, účinností a samozřejmě cenou.
IPEES-ELEKTRO s.r.o
Velkopavlovická 4065/3
Office:
+420 530 502 542
Service:
+420 733 368 200
Vytvořeno službou IPEES-ELEKTRO s.r.o