Chcete svoji FVE ? Napište nám!

Historie  - Solární energie

Fotovolotaika je přeměna světla na elektrickou energii. Prapůvod slova pochází ze dvou řeckých slov „foto“ - světlo a „volt“ - jednotka elektrického napětí. Historie sahá až do roku 1839, kdy za objevem stál francouzský fyzik Alexandre Edmond Becquerel. Trvalo více než 100 let do výroby prvního solárního článku v Bell laboratořích. Účinnost tehdejších solárních panelů se nedá srovnávat s účinností dnešních, které dosahují až 17%. V laboratorních podmínkách jsou dosahovány hodnoty u monokrystalických článků až 24%.

 

 

Princip fungování fotovoltaiky

Principem je přeměna dopadajícího slunečního záření v elektrickou energii. K tomu dochází v fotovoltaických článcích, které dělíme na tyto základní druhy:

  • Amorfní
  • Polykrystalické
  • Monokrystalické

Další typy článků — běžně nepoužívané

  • CIS (CuInSe2)
  • z teluridu kademnatého (CdTe)
  • z galiumarsenidu (GaAs)
  • Vícepřechodové struktury
  • Organické fotovoltaické

Amorfní články

Základem je napařovaná křemíková vrstva. Účinnost těchto článku se pohybuje v rozmezí 4 až 8%. Tyto typy článků jsou nejlevnější a jsou využívány v místech, kde není omezení prostorem.

Polykrystalické články

Základem je křemíková podložka. Články se skládají z většího počtu menších polykrystalů. Účinnost se pohybuje v rozmezí 10 až 14%. Jejich výroba je levnější a rychlejší než monokrystalických.

Monokrystalické články

Základem je podobně jako u polykrastalických článků křemíková podložka. Krystaly jsou větší než 10 cm a vyrábí se tažením roztaveného křemíku ve formě tyčí o průměru až 300 mm. Ty se poté rozřežou na tenké plátky (podložky). Účinnost těchto článků se pohybuje v rozmezí 13 až 17%.

Solární panely jsou složeny z výše popsaných typů článků. Panel tvoří matice článků, které jsou spojeny letovanými spoji. Články chrání ze spodu pevná deska (TEDLAR) a z vrchu tvrzené leštěné sklo. Svým zpracováním jsou schopny odolat i nestandardním klimatickým podmínkám jako je například krupobití. Na trhu je mnoho výrobců solárních panelů. V principu se panely liší rozměry, účinností a samozřejmě cenou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ zdroj www.wikipedie.cz, 15.10.2011]

Vyhledávání

Kontakt

IPEES-ELEKTRO s.r.o Velkopavlovická 4065/3
Brno
628 00

www.ipees-elektro.cz
Office :
+420 530 502 542

FVE Service
+420 733 368 200

Projekty a revize:
+420 737 189 660